لوگو1
سازمان تاکسیرانی رشت
۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان
.
gg
اطلاعات شهري
معرفی اماکن تاریخی و فرهنگی شهر رشت :
پیشینه شهر رشت :
رشت مرکز استان گیلان از دیر باز ‌‌, به شهر بارانهای نقره ای معروف بوده است و از سال 1003 هجری قمری به فرمان شاه عباس صفوی به عنوان مرکز استان گیلان انتخاب گردید. رشت در آن زمان مرکز مطالعات تجاری منطقه محسوب می شد . این شهر دارای محلات پر قدمتی نظیر دباغیان , ساغریسازان, خمیران زاهدان , خمیران شریفیه , خواهر امام , صیقلان و 000 است که نام هر یک به مشاغل قدیمی ساکنان آن اشاره دارد.
رشت با مساحت 137 کیلومتر مربع 540 هزار نفرجمعیت دارد .
مجموعه میدان شهرداری :
یکی از نمادهای شهر رشت , بنای شهرداری با برج ساعت آن است که مجموعه زیبایی از معماری اوایل قرن بیستم را به نمایش گذارده است .
کتابخانه ملی رشت :
یکی از پرقدمت ترین کتابخانه های ملی کشور , کتابخانه ملی شهر رشت است که همزمان با جشن هزاره حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال 1313 خورشیدی گشایش یافت
گنجینه رشت :
گنجینه ای از آثار باستانی , انواع ظروف و کاشی های الوان دوران ایلخانی , افشاریه , صفویه و قاجاریه در گنجینه رشت به نمایش گذاشته شده است . این گنجینه قدمتی 70 ساله در خیابان طالقانی ( بیستون ) واقع میباشد .
بازار اصلی رشت :
بازار اصلی رشت کانون اغلب فعالیت های بازرگانی استان محسوب می شود . این مجموعه تجاری سنتی در بافت قدیمی و مرکزی شهر قرار دارد .
کاروانسراها :
در بافت قدیمی و 24 هکتاری بازار رشت 14 کاروانسرا که توسط راسته های مختلف به هم مرتبط هستند وجود دارد . برخی از کاروانسراها ی معروف رشت عبارتند از : طاقی های بزرگ و کوچک , سعادت , محتشم , چینی چیان و .....
عمارت کلاه فرنگی :
این عمارت زیبا در کنار رودخانه ی گوهررود در ضلع جنوبی باغ محتشم در دو طبقه ساخته شده است .
خانه ابریشمی :
این بنا یکی از ارزشمندترین ساختمانهای متعلق به دوران قاجاریه است که آیینه کاری و گچبری های منحصر به فردی نماهای درونی و بیرونی آن را تزیین کرده است و درخیابان شریعتی واقع گردیده است .
خانه قدیری :
این بنای دو طبقه با کف تخته کوبی شده , دارای معماری زیبا و حیاطی وسیع است و در سبزه میدان واقع شده است .
خانه سمیعی :
این ساختمان دو طبقه که نمونه ای شاخص از معماری گیلانی است , در محله ی ساغریسازان رشت قرار دارد .
آرامگاه و خانه ی میرزا کوچک :
میرزا کوچک جنگلی در راه مبارزه با استعمارگران خارجی و خودکامه گان داخلی درسال 1300 هجری شمسی به شهادت رسید . آرامگاه وی اکنون درسلیمانداراب قرار دارد . خانه ی میرزاکوچک جنگلی نیز که در محله استادسرای رشت قرار دارد , در سالهای اخیر مرمت و به یکی از بناهای جذاب برای علاقه مندان به تاریخ گیلان بدل شده است.
 
مزار شهیدان راه آزادی :
آرامگاه چهار شهید مشروطه :
1 – عبدالعزیز شریعتمداری تالش
2 – میرزا یوسف خان جوبنه
3 – صالح خان مژدهی
4 – کاظم علی روستا در میدان فرهنگ , خیابان پرستار قرار دارد
خواهر امام : یکی از معروفترین بقاع متبرکه رشت مرقد مطهر دخت چهارم امام موسی کاظم ( ع ) که در محله ای به همین نام ( خواهر امام ) قرار دارد .
دانای علی : مرقد مطهر عارفی وارسته و پرهیز کار است که درانتهای خیابان طالقانی ( بیستون ) قرار دارد و محبانش او را با نام دانای علی میشناسند .
آقا سید عباس و آقا سید اسماعیل : از فرزندان امام موسی کاظم ( ع ) بوده اند که مرقد مطهر آنان در محله ساغریسازان در مسجدی موسوم به آقا سید عباس واقع شده است .
مسجد صفی (چاه صاحب الزمان) : یکی از قدیمی ترین مساجد شهر رشت است که درمحله ای به همین نام قرار دارد . چاه صاحب الزمان , چاهی واقع در این مسجد است که مردم برای زیارت به این مکان مقدس می روند.
مسجد حاج صمد خان : این مسجد در اواخر دوره قاجاریه در محله باقر آباد توسط حاج صمد خان شیروانی ساخته شده است .
دکتر حشمت : یکی از رهبران نهضت جنگل بود که در این راه بسیار کوشید . پیکر وی در محله چله خانه جنب مسجد چله خانهبه خاک سپرده شد و تندیس وی نیز در میدان دکتر حشمت (میدان بانکملی مرکزی ) نصب شده است .
دکتر محمد معین : دکتر محمد معین فرزند ابوالقاسم معین العلما در 9 اردیبهشت سال 1293 هجری خورشیدی در رشت متولد شد . از وی , در حدود بیست وسه جلد کتاب به جا مانده است که فرهنگ فارسی و اعلام تاریخی و جغرافیایی در شش جلد مشهورترین اثر وی بشمار میرود . آرامگاه دکتر معین در آستانه اشرفیه , شهری در نزدیکی رشت قرار دارد .
شیون فومنی : آرامگاه این شاعر گیلانی در سلیمانداراب قرار دارد و تندیس وی در سبزه میدان نصب گردید .
محمود نامجوی : تندیس این دلاور مرد گیلان زمین , دارنده اولین مدال طلای جهانی وزنه برداری برای قاره آسیا , در خیابان نامجو روبروی دانشگاه گیلان قرار دارد .
کوشیار گیلانی : یکی از بزرگترین عالمان ایران در قرن چهارم در رشته ریاضیات , نجوم و هیات بود که آثار وی هنوز هم مورد استفاده پژوهشگران جهان بوده است .
چهار تن از مشاهیر در قید حیات : تندیس چهار تن از مفاخر در قید حیات شهر رشت که شهرت جهانی دارند در سال 1382 در سبزه میدان نصب گردید .
1 – پروفسور فضل الله رضا , واضع تئوری انفورماسیون .
2 – دکتر محمود بهزاد , پدر زیست شناسی نوین ایران .
3 – پروفسور مجید سمیعی , پزشک برگزیده سال 2003 از سوی رویال کالج کانادا و از برجسته ترین متخصصین جراحی قاعده مغز جهان .
4 – پروفسور حسن اکبرزاده , دارای مدال درجه یک علمی از موسسات تحقیقات و علوم پاریس و از جمله 100 ریاضیدان بزرگ جهان .


باغ محتشم :
این باغ متعلق به قرن 13اززیباترین باغ های ایران محسوب میشود که خیابانهای مشجر آن برزیبایی خاطره انگیزش می افزاید ودراصلی آن درخیابان حافظ واقع گردیده .
سبزه میدان :
این گردشگاه قدیمی که با مساحتی بالغ بر 18 هزار مربع در زمان مظفرالدین شاه احداث گردید , دارای انواع گلها و گونه های گیاهی است و در میدان سید جمال الدین اسد آبادی ( سبزه میدان ) واقع گردیده است .
بوستان کشاورز :
این بوستان زیبا با امکانات تفریحی و کتابخانه اش در فضایی به وسعت 2/3 هکتار در خیابان رسالت واقع شده است که یک ضلع آن جنب رودخانه زرجوب میباشد .
بوستان دانشجو :
استخر عینک که از طریق چشمه های ریز و درشت در بستر شنی آبگیری می شود , در کنار گل ها و گونه های گیاهی دیگری که در کرانه اش روئیده اند , زیبائی متفاوتی به این پارک داده است که در خیابان دانشجو واقع گردیده است.
بوستان ملت :
این بوستان 12هکتاری زیبا دارای برکه طبیعی ,کمپینگ ,ساعت آفتابی آنالماتیک مجتمع آکواریومی است که در اصلی آن در خیابان امین الضرب واقع گردیده .
بوستان اندیشه :
این بوستان زیبا با مساحتی بالغ بر 1174 متر مربع در خیابان آزادگان قرار دارد .
پارک های جنگلی نارون 1 و 2 : این پارک ها با داشتن درختان قدیمی و زیبا در حاشیه رودخانه زرجوب در بلوار مدرس واقع شده است .
بوستان بانوان :
این بوستان زیبا در بلوار منظریه جنب هتل بزرگ گیلان ( کادوس ) و رودخانه گوهررود قرار دارد و یکی از مکانهای ورزشی در فضای باز برای بانوان ورزشکار است .
بوستان توحید :
این بوستان با مساحتی بالغ بر 24000 متر مربع در انتهای بلوار توحید گلسار احداث شده است .
سوغات :
سوغات شهر رشت , صنایع دستی شامل : حصیر , گلیم , جاجیم , چموش , بامبوبافی , میناکاری , مصنوعات چوبی و000 و مواد خوراکی شامل : برنج مرغوب , ماهیان دریای خزر و شیرینیهای محلی نظیر کلوچه , کوکی و رشته خشکار و 000 است.

هتلها و مهمانپذیرها :
هتل کادوس ( هتل بزرگ گیلان ) : بلوار منظریه
هتل پردیس : بلوار امام خمینی ( ره ) – نبش بلوار منظریه
هتل اردیبهشت : میدان شهرداری
هتل کیوان : خیابان امام خمینی ( ره )
هتل پامچال : بلوار امام خمینی ( ره ) – نبش خیابان 15 خرداد
مهمانپذیر بهار : خیابان امام خمینی ( ره )
مهمانپذیر فارس : خیابان امام خمینی ( ره )
مهمانپذیر زیبا سرا : خیابان امام خمینی ( ره )
مهمانپذیر گلستان : خیابان امام خمینی ( ره )
مهمانپذیر درخشان : خیابان امام خمینی ( ره )
مهمانپذیرآذر : خیابان شریعتی
مهمانپذیرآزادی : خیابان شریعتی
مهمانپذیربهشت گیلان : خیابان علم الهدی
مهمانپذیرایران جوان : خیابان شریعتی

داروخانه ها :
داروخانه شبانه روزی کارون : میدان شهرداری
داروخانه شبانه روزی گلسار : خیابان سعدی نرسیده به میدان چهارراه گلسار
داروخانه شبانه روزی سلطانی : چهارراه میکائیل خیابان حافظ

بیمارستان ها :
بیمارستان پورسینا : چهارراه پورسینا
بیمارستان رازی : خیابان سردار جنگل
بیمارستان حشمت : خیابان 15 خرداد – چهارراه حشمت
بیمارستان رسول اکرم ( ص ) : ابتدای جاده تهران
بیمارستان توتونکاران : خیابان حافظ
بیمارستان آریا : جاده انزلی
بیمارستان گیل : گلسار
تاریخ به روز رسانی: 1398/04/09
تعداد بازدید: 6413
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت می باشد.
Powered by DorsaPortal